Balkon Dekorasyonunda Uygulanabilecek Fikirler

balkon-dekorasyonu-1Evimizde balkonlarımızın ayrı bir önemi vardır bizler için. Havalar şöyle biraz dahi güzel olsa balkonda geçirilen vaktin, yenilen yemeklerin, içilen çayın ve kahvenin keyfi ayrıdır. Bu güzel zamanları da daha keyifli hale getirmenin yolu güzel bir dekorasyondan geçiyor. Zevkimize uygun, gözümüze güzel görünen bir yerde ister yalnız ister sevdiklerimizle vakit geçirmek gibisi yok. Ayrıca hoş bir ortamda misafirlerimizi ağırlamak da keyfimizi arttıracaktır. Peki balkonlarımızı dekore ederken neler yapabiliriz? İşte bizler de bu soruyu sorarak farklı fikirleri sizlere sunuyoruz.

Balkon dekorasyonumuza yer döşememizle başlayalım. Özellikle ahşap görünümlü kare parçalardan oluşan yer döşeme ürünleri oldukça güzel duruyor. Genellikle parçaların yanlarında bulunan klipsler sayesinde kolayca birbirlerine takarak balkonunuzun yerini kaplayabilirsiniz. Ayrıca bazı kullanışlı modeller; yaz aylarında kullandığınız yer döşeme ürünlerini kışın havaların kötü olduğu zamanlarda çıkarıp toplamanıza imkan veriyor. Koyu renk ahşap döşeme üzerine açık; açık renk ahşap döşeme üzerine koyu bir halı ya da kilim tercihi doğru olacaktır.

balkon-dekorasyonu-4

Balkonlarda özellikle yaz aylarında isek bizleri en çok rahatsız eden ya yakıcı güneş ışınları ya da rahatsız edici görüntülerdir. Bunların çözümünde paravanlar oldukça kullanışlı. Ev dekorasyon ürünleri satan bir mağazadan edinebileceğiniz şık bir paravanı hem güneşli havalarda rahatsız edici ışınları engellemek için kullanabilir hem de manzaranızın görmek istemediğiniz (ya da dışarıdan görünmmek istemediğiniz) kısımlarını bu paravanlar yardımıyla kapatabilirsiniz. Birçok paravanın içerisinde küçük delikler, boşluklar da bulunuyor. Siz de böyle bir model alarak havadaki rüzgari engellememiş olursunuz. Ayrıca katlanıp kaldırılabilmeleri sayesinde ihtiyacınız olmadığında balkonunuzdan kaldırabilir, ihtiyacınız olduğunda paravanı geri getirebilirsiniz.

balkon-dekorasyonu-5

Tabii güneşi paravanlar tek başlarını engelleyemezler. Paravanlar yerine ya da paravanlarla birlikte rahatsız edici güneş ışınlarını engellemek, güneşin yakıcı etkisine doğrudan maruz kalmamak adına diğer yöntemleri de kullanmamız gerekebilir. Geçirdiğiniz zaman aralıklarında güneş ne yönden geliyorsa eğer bunu da dikkate alarak şık bir şemsiye ya da açılıp kapanabilen bir tente ile sorunu çözebilirsiniz.

Birçoğumuzun balkonu çok da büyük sayılmaz. Bu sebeple elimizdeki alanı mümkün olduğunca en iyi şekilde kullanmalıyız. Masa, sandalye, koltuk gibi en çok yer kaplayan ürünleri alırken mümkün olduğunca ince ve az yer kaplayan modeller arasında seçim yapmalıyız. Örneğin sandalyeler ya da koltuklar kolçaksız olabilir. Masanız ihtiyacınız olduğu büyüklükte ve dilerseniz katlanıp açılabilen yapılda olabilir. Eğer ana yemeklerinizi burada yemeyecekseniz belki de size bir sehpa bile yeterli olacaktır. Koltuklar yerine daha az yer kaplayan pufları da düşünebilirsiniz. Pufların bile üst tarafı açıldığında üzerinde ayaklarınızı uzatabileceğiniz hale gelen ya da içinde bir sandık barındıran modelleri bile var. Artık keyfiniz hangisini isterse.

balkon-dekorasyonu-2

Balkonumuza özel birkaç adet şal almak da güzel bir fikir olabilir. Serin havalarda üzerinize alıp ısınabileceğiniz gibi, aynı zamanda bu şalları kullanmadığınız sırada koltuğunuzun üzerine sererek ya da bir yere asarak dekorasyonun bir parçası haline de getirebilirsiniz.

Etrafın dekorasyonunda birbirinden güzel bolca yastık kullanabilirsiniz. Farklı ancak uyumlu desenlere sahip yastıklar etrafı daha da güzelleştirecektir. Ayrıca ortamın ana aydınlatma lambasının dışında zaman zaman loş bir hava yaratabilmek için az ışık veren küçük aydınlatma ürünlerinden birkaç tane alabilir ve balkonunuzun çeşitli yerlerine yerleştirebilirsiniz. Akşamları tam bir aydınlıkta oturmak yerine bu lambalardan yararlanarak loş ve romantik bir ortamda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca dekoratif açıdan mumlar da sizlere yardımcı olabilir. Masanızın ya da sehpanızın üzerinde bir mum kombinasyonu da oluşturabilirsiniz. Çiçekler de balkonlarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor tabii ki. Renkli saksı çiçekleri ile balkonunuzu canlandırmanız mümkün.

balkon-dekorasyonu-3

Sıraladıklarımız hepsi farklı zevklerden çıkmış güzel fikirler aslında. Ancak burada kendi zevkinizi de hesaba katmanızda fayda var. Sıraladığımız fikirleri ya da kendi belirlediğiniz çeşitli yöntemleri çok uygun fiyatlarla balkonlarınızda hayata geçirmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken ne gibi bir isteğiniz olduğunu belirleyip size yardımcı olabilecek mağazaları gezmek. Hemen ilk mağazadan almak yerine bir süre araştırıp en beğendiğiniz ürünü kaliteden ödün vermeyerek en uygun fiyatla alabilirsiniz.

Kategori:Bahçe Ve Balkon Dekorasyonu. Etiketler: , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir