Genç Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

genc-odasi-1Bir odayı genç odası olarak dekore etmek aslında hassas ve önemli bir konu. Çocuğunuz için artık bir genç odası oluşturmak istiyor olabilirsiniz fakat acaba bir genç odası nasıl olmalıdır? Gidip bir mobilya mağazasından tüm odayı takım halde almak yeterli midir? Acaba odayı kullanacak genç burada vakit geçirmekten keyif alacak mı? İşte bu sorular var karşımızda. O halde genç odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edebileceğimize bir bakalım. İşte sizler için genç odası dekorasyonu önerilerimiz.

Onların İsteklerini Dinleyin

Kendi yatak odanızı, salonunuzu, oturma odanızı, mutfağınızı istekleriniz doğrultusunda modern ya da klasik çizgilerle dekore edebilirsiniz ve istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Fakat konu genç odası dekorasyonu olduğu zaman işte o noktada odayı kullanacak olan genç ya da gençlerden de fikir almalısınız. Onların zevklerine uygun bir dekorasyon yapmanız, odalarında vakit geçirmekten zevk almalarını sağlayacaktır. Bu nedenle ilk önce onları dinleyin. İsteklerini, zevklerini göz önünde bulundurmaya çalışın. Siz onlara önerilerde bulunun ve karşılarına mümkün seçenekleri çıkartın. Onlar da sizlerle birlikte karar versinler.

Canlı Renkler

Genç odalarında daha çok canlı renkler kullanılmaktadır. Yine açık renkler, özellikle de beyaz her zamanki baskınlığını sürdürüyor fakat açık renkler içerisinde canlı birkaç rengin kullanılması oldukça güzel bir hava yaratıyor.

Renk seçimi yaparen birçok farklı renk ile canlılık katlanabilir ancak yine de uyumu bozmamaya dikkat edin. Aynı rengin aynı tonunu odanın birkaç yerinde kullanmanız (örneğin sandalye, dolap, raf, yatak başı gibi) bütünlüğü ve uyumu sağlamada yardımcı olacaktır.

Renk seçiminde yine odayı kullanacak olan gencin söz sahibi olmasını sağlayın. Onun sevdiği renk ya da renklere yönelmeye gayret edin. Sıcak, canlı renkler yaygın kullanılsa da soğuk ve mat renklerle de harika bir genç odası ortaya çıkabilir.

Oturma Köşesi

Odada yer varsa eğer pek de büyük olmayan bir oturma köşesi hazırlamak oldukça güzel bir fikir. Gençler her zaman salonda, oturma odasında oturmak istemeyebilirler. Kendi özel alanlarında vakit geçirmeleri için bu koltuklar iyi bir yer olacaktır. Ayrıca arkadaşları geldiği zaman yine odalarında bu koltuklarda vakit geçirebilirler örneğin. Çocuğunuza böyle bir köşe isteyip istemediğini sorabilirsiniz.

Eğer bir genç odasına koltuk alacaksanız önerimiz gereksiz alan kaplamayan modelleri seçmeniz. Özellikle fazladan yer kaplamaması adına kolsuz koltuklar seçilebilir.

genc-odasi-2

Genç Odası Takımları

Mobilya mağazalarında genç odası takımı olarak satılan, her eşyası içinde bulunan takımlar bazen iyi bir tercih olsa da her zaman yeterli veya tatmin edici olmayabiliyor. Bir takım içinde yer alan eşyalar birbirleri ile oldukça uyumlu olsalar da acaba istediğimiz böyle bir şey mi? İstekleriniz doğrultusunda tam bir oda takımı satın alabileceğiniz gibi her eşyayı ayrı ayrı da alarak kendi takımınızı oluşturabilirsiniz.

Hobi Alanları

Her oda için bir hobi alanı oluşturma fikrimiz var aslında. Kişilerin kendi yaşam alanlarında sahip olabilecekleri özel bir köşe aslında demek istediğimiz. Bunu gençler için de oluşturabilirsiniz. Örneğin resim yapmayı seven bir kişinin resim eşyalarını dolaba kaldırmak yerine bir köşe oluşturup açıkta yer verebilirsiniz. Ya da spor, müzik aletleri ile de benzer bir köşe oluşturulabilir.

genc-odasi-4

Çalışma Masası

Her ne kadar son maddeler arasında yer versek de belki de genç odalarının en önemli noktalarından bir tanesi çalışma masaları. Her genç odasında mutlaka bir çalışma masası yer almalıdır. Bu masa, gencin okul hayatındaki dersleri, ödevleri için rahat bir çalışma alanı yaratırken aynı zamanda kişisel işler de bu masada gerçekleştirilebilir.

Çalışma masası mutlaka yeterince aydınlık bir alana konumlandırılmalıdır. Gündüz, mümkün olduğunca gün ışığını alan fakat ders çalışırken güneş ışığının rahatsız etmeyeceği bir konumda olmalıdır. Hava karardığında ise gerekiyorsa masa lambası ile desteklenmelidir.

Çalışma masası ve bu masada kullanılan sandalye gencin boyuna uygun olmalıdır. Aynı şekilde sandalyede de rahatlık aradığımızı unutmayalım. Çalışma masasına oturulduğu zaman ne kadar iyi bir rahatlık sunabilirsek o kadar iyi bir çalışma da elde edilebilir.

genc-odasi-3

Büyük Bir Oda Şart Değil

Güzel bir genç odası dekorasyonu için kocaman, büyük bir oda şart değil. Elinizdeki alan sınırlı da olsa harika bir ortam oluşturabilirsiniz. Örneğin yer alan bir kolon ya da farklı bir şekle sahip olması sebebi ile kullanışsız gibi gözüken bir köşenizi özel bir dolap yaptırıp değerlendirebilirsiniz. Yüksekte yer alan dolap ve raflarla daha fazla alanı değerlendirmeniz de mümkün. Ayrıca yatak altında yer alan sandıklar da kullanabileceğiniz alanı bir hayli arttıracaktır.

Kategori:Çocuk Ve Yatak Odası Dekorasyonu. Etiketler: , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir