Salonunuza Deniz Havası Kazandırın

salon-deniz-havasi-dekorasyonuMis gibi bir deniz havasını kim sevmez ki? Ancak bu güzel havayı yaşayabilmek için illa deniz kenarında bir evde mi oturmamız gerekiyor? Aslında bu çok güzel olurdu fakat eğer evimiz böyle bir yerde değilse en azından dekorasyon fikirleri ile odalarımıza okyanuslardan gelen esintileri kazandırabiliriz.

Salonumuzu ya da oturma odamızı dekore ederken bu havayı kazandırabilmek için etrafa birbirinden güzel dokunuşlarda bulunacağız. “Baştan aşağıya bir odada neler olabilir?” diye sorarak her yönden dekorasyon fikirlerini sunuyor olsak da hepimiz evlerimizde tamamını uygulayamayabiliriz. Tüm odayı baştan yenilemek hem masraflı hem de zor olabilir. Bu sebeple dilerseniz odalarınıza hepsini uygulamak yerine bazı küçük dokunuşlarda bulunarak da denizin huzur verici havasıyla buluşabilirsiniz.

Hedeflediğimiz huzur verici denizcilik temasının ana renkleri beyaz ve mavinin tonlarıdır. Bu nedenle bu renkler üzerine yoğunlaşacağız. Fakat aynı zamanda bazı diğer renkler de ortamımızda tamamlayıcı etki gösterecekler.

Öncelikle tabii ki odamızın duvarlarından başlıyoruz. Duvarlarımızı beyaz ya da açık bir mavi tonunda boyatarak ferahlatıcı havayı oluşturmaya başlayabiliriz. Dilerseniz bu renklerde çeşitli desenleri barındıran duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz fakat bizim yine de favorimiz düz ve sade boya.

oturma-odasi-deniz-havasi-dekorasyonu

Koltuk takımlarının da açık bir renk ve düz bir model olmasını öneriyoruz. Eğer duvarlarınız açık mavi gibi ise bembeyaz koltuklar güzel duracaktır. Duvarlarınızı bembeyaz boyadıysanız da koltuklarınız düz beyaz, açık mavi ya da krem renklerinde olabilir.

Koltukların açık renklerden oluşması ile birlikte yastıkların dikkat çekebilmesi ve ortama biraz daha renk katabilmesi için mavi renklerde olmasını öneriyoruz. Koltuğunuz krem ise yastığınız koyu mavi ve aynı ton krem içeren desenlerde olabilir. Eğer koltuğumuz beyaz ise koyu mavi ve beyazın birlikte olduğu yastıklar oldukça hoş duracaktır. Özellikle desen tavsiyemiz koyu mavi – beyaz renklerinde düz ya da dalgalı çizgilerden oluşan yastıklar. Koltuklarımızı düz ve sade olarak düşündüğümüz için yastıklarımız desenli olabilir. Hatta desenleri birbirinden farklı da olabilir. Yastıklarda deniz teması çerçevesinde çeşitli figürler de varsa hoş bir görüntü olacaktır.

deniz-havasi-dekorasyonu-aksesuar

Buraya kadarki fikirlerimizde beyaz ve mavi üzerine gitmiş olsak da odanızdaki deniz havasını tamamlayacak koyu kahverenginde bir tonu da yer döşemesinde kullanmak ortamı tamamen değiştirecektir. Böyle ahşap desenli bir yer döşemesi ile birlikte dilerseniz aynı deseni tek bir duvarınızda kullanabilirsiniz. Örneğin televizyonunuzun hemen arkasına. Ayrıca birkaç mobilya da uyumlu kahverengi ahşap renkleri ile tamamlayıcı rol üstlenebilir. Özellikle varsa yemek masası, orta sehpa, diğer sehpalar veya televizyon ünitesi gibi ürünler iyi bir seçim olabilir.

yemek-masasi-deniz-havasi-dekorasyonu

Dekoratif ürünleri kullanırken de deniz havasından şaşmayacağız tabii ki. Seçeceğiniz aydınlatma ürünleri, vazolar ve benzeri diğer dekoratif ürünlerde mavi-beyaz renklerle uyum sağlanabilir. Ayrıca hasır ürünlerin de az oranda kullanılması hoş duracaktır. Eğer isterseniz sadece birkaç üründe turuncu ya da kırmızı renklerini kullanabilir, odanıza renk katabilirsiniz.

Denizi evimize getiriyorsak deniz kabukları ve deniz taşları olmazsa olmaz. İster marketlerden hazır alın ister gidin bir sahilden kendiniz en güzellerinden biraz toplayın. Evinize geldiğinizde çeşitli boyutlardaki deniz kabukları ya da taşları cam bir vazoya ya da fanusa doldurabilirsiniz. Ayrıca altında deniz kabuklarının ve abartısız küçük taşların yer aldığı fanuslarda balık beslemek de harika fikir değil mi?

Aslında yapabileceklerimiz saymakla bitmiyor. Gerisi de sizin hayal gücünüze kalmış. Bembeyaz canlı çiçekleri, minik ahşap sandıkları, yelkenli maket gemileri ve dahasını dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Kategori:Oturma Odası Ve Salon Dekorasyonu. Etiketler: , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir